2017 ASC Winter-Spring Distinguished Scholar-Athlete Teams Announced

2017 ASC Winter-Spring Distinguished Scholar-Athlete Teams Announced
RICHARDSON, Texas – Hardin-Simmons had nine student-athletes among the 94 players recognized by the American Southwest Conference as members of 2017 Winter-Spring Distinguished Scholar-Athlete Teams.

HSU's sport winners included Blake Northrop (baseball), Justin Jones (men's basketball), Heidi Schroeder (women's basketball), Luke Smith (men's golf), Kelsie Guinn (women's golf), Lara Ammermann (softball), Alex Hunt (men's tennis), Shayne Cook (women's tennis) and Emily Olguin (women's track and field).

The ASC Distinguished Scholar-Athlete Team recognizes student-athletes who attain a high level of academic achievement while competing as a starter or important reserve on his or her athletic team. The student-athlete must be a member of the season's ASC Academic All-Conference team; carry a cumulative grade-point average of at least a 3.20 and participate in at least 50 percent of the team's season contests

From that list – limited to one nominee per institution in each ASC championship sport – the conference sports information directors select the Distinguished Scholar-Athlete within each sport.
 

ASC 2017 Winter-Spring Distinguished Scholar-Athlete Teams

 

Baseball

Conner Combs +

East Texas Baptist

Gr.

Business Administration

Southlake, Texas

Daniel Ammirati

Belhaven

Sr.

Sports Administration

New York, N.Y.

Chris Baker

McMurry

Jr.

History Grades 8-12

San Angelo, Texas

Andrew Beck

Ozarks

Sr.

Physical Education

Conway, Ark.

Alex Bishop

UT Tyler

Jr.

Mechanical Engineering

Calgary, Alberta

Matthew Brown

Concordia Texas

Sr.

Business Administration

Houston, Texas

Kyle Jacobs

LeTourneau

Sr.

Mechanical Engineering

Leander, Texas

Nathan Kent

Mary Hardin-Baylor

Sr.

Pre-Physical Therapy

Hewitt, Texas

Clifford Lunceford

Howard Payne

So.

Accounting

Fort Worth, Texas

Blake Northrop

Hardin-Simmons

Sr.

Biology

Mansfield, Texas

Trent Pearson

Sul Ross State

Sr.

Business Administration

Lubbock, Texas

Connor Scruggs

Texas Dallas

Jr.

Interdisciplinary Studies

Garland, Texas

Austin Taylor

Louisiana College

Sr

Business Admin.-General Business

Pineville, La.

 

Men's Basketball

Jeff Martin +

LeTourneau

Sr.

Business Administration

Katy, Texas

J Bailey

Howard Payne

Sr.

Pre-Law

Gunter, Texas

Nate Estrada

McMurry

Sr.

Business Management

Abilene, Texas

Dillon Gash

Ozarks

Sr.

Mathematics

Elkins, Ark.

Justin Jones

Hardin-Simmons

Sr.

Finance

Holliday, Texas

Reagan Keogh

Texas Dallas

Jr.

Accounting

San Antonio, Texas

Avery Polchinski

Mary Hardin-Baylor

Gr.

Masters of Education

Temple, Texas

Joshua Samuels

Concordia Texas

Jr.

Business Administration

Cypress, Texas

Travis Schultz

Louisiana College

So

Health & Physical Education (Cert.)

Reeves, La.

Xavier Webb

Sul Ross State

Sr.

History

Riverton, WY

 

Women's Basketball

Candler Gregory +

Belhaven

Sr.

Chemistry

Hampton, Ga.

Emily Cullers

Concordia Texas

Sr.

Biology

Comanche, Texas

Jada Evans

Howard Payne

Jr.

Accounting

Harker Heights, Texas

Bria Goodman

LeTourneau

Sr.

Kinesiology

Houston, Texas

Lauren Lee

East Texas Baptist

Jr.

Kinesiology

Chireno, Texas

Bryanna Moltz

Ozarks

Sr.

Health Science

Sheridan, Ark.

Haven Neal

Mary Hardin-Baylor

Jr.

Mathematics

Farmersville, Texas

Michelle Obach

UT Tyler

Sr.

Political Science

Tyler, Texas

McKenzie Petty

Texas Dallas

Jr.

Accounting

Maypearl, Texas

Heidi Schroeder

Hardin-Simmons

Jr.

Finance

Montgomery, Texas

Haley Welch

McMurry

Sr.

Early Childhood Education

Plains, Texas

Shannon Villanueva

Sul Ross State

Sr.

Kinesiology

San Ramon, Calif.

 

Men's Golf

Jarrod Brown +

Mary Hardin-Baylor

Sr.

Engineering Science

Groves, Texas

Brice Cooper

Texas Dallas

So.

Finance

Conroe, Texas

Will Dunn

Belhaven

So.

Biology

Brandon, Miss.

Hunter Hughes

McMurry

So.

Business Management

Sonora, Texas

Daniel Kay

LeTourneau

Jr.

Business Management

Mansfield, Texas

Reed Shelley

Howard Payne

So.

Marketing

Fort Worth, Texas

Luke Smith

Hardin-Simmons

So.

Business Management

Montgomery, Texas

George Toone

UT Tyler

Jr.

Finance

Edenbridge, England

Gavin Trevino

Concordia Texas

Sr.

Kinesiology

Falfurrias, Texas

 

Women's Golf

Alisa Wilson +

LeTourneau

Sr.

Microbiology

Snohomish, Wash.

Shelby Allen

Concordia Texas

Sr.

Communications

Magnolia, Texas

Kelsie Guinn

Hardin-Simmons

Jr.

Speech Pathology

Big Spring, Texas

Hailey Hollas

Texas Dallas

Jr.

Marketing

Richmond, Texas

Emily Ming

Mary Hardin-Baylor

Jr.

Management

Lynden, Wash.

 

Softball

Stefanie Polderman +

Texas Dallas

Jr.

Biochemistry

West Vancouver, B.C.

Lara Ammermann

Hardin-Simmons

Sr.

Biology/Pre-Medicine

Montrose, Colo.

Leah Brown

Mary Hardin-Baylor

Sr.

Exercise Science

Crawford, Texas

Darrian Doederlein

Sul Ross State

Jr.

Criminal Justice

Lamesa, TX

Meg Garton

Belhaven

Jr.

Elementary Education

Overland Park, Kan.

Emma Martino

Concordia Texas

So.

Communications

Austin, Texas

Courtney Matulis

LeTourneau

Sr.

Mathematics Education

Pittsburg, Texas

Jayme Perez

East Texas Baptist

Sr.

Mass Communications

Austin, Texas

Tayler Rushing

Howard Payne

Sr.

Exercise and Sport Science

Arlington, Texas

Krysten Shavers

Ozarks

Sr.

Business Administration

Waco, Texas

Kierin "KK" Stevens

UT Tyler

Sr.

Mathematics

Plano, Texas

Mattie Stine

Louisiana College

Jr

Social Studies Education

Hackberry, La.

 

Men's Tennis

Arthur Fagundes +

UT Tyler

So.

Civil Engineering

Curitiba, Brazil

Micah Austin

Concordia Texas

Jr.

Political Science

Bel Air, Md.

Christian Duarte

Texas Dallas

Sr.

Accounting

Dallas, Texas

Victor Garcia

Sul Ross State

Sr.

Kinesiology

Tornillo, Texas

Cody Highsmith

East Texas Baptist

Jr.

Kinesiology

Kerrville, Texas

Alex Hunt

Hardin-Simmons

So.

Social Studies

Odessa, Texas

Curtis Martin

LeTourneau

Sr.

Kinesiology Education

Iowa Park, Texas

Dillon Murray

Ozarks

Sr.

Health Science

West Helena, Ark.

Andrew Stevenson

Howard Payne

Sr.

Social Studies Composite

Whitehouse, Texas

Owen Taylor

Belhaven

Jr.

Accounting

Fayette, Ala.

Thierry Tchenko

McMurry

Sr.

Political Science

Houston, Texas

Scott Wilding

Mary Hardin-Baylor

Sr.

Nursing

College Station, Texas

 

Women's Tennis

Kate Bramlett +

East Texas Baptist

Jr.

Kinesiology

Granbury, Texas

Shayne Cook

Hardin-Simmons

Sr.

Pre-Physical Therapy

Abilene, Texas

Hayley Hunter

LeTourneau

Jr.

Education

Harleton, Texas

Sumvruta Iyengar

Texas Dallas

So.

Neuroscience

Prosper, Texas

Maggie Johnson

Ozarks

Sr.

Physical Education

Atoka, Tenn.

Shannon Kelly

Mary Hardin-Baylor

So.

Education

Keller, Texas

Mary Lichlyter

Belhaven

Sr.

Social Work

Alabaster, Ala.

Callie Molloy

Howard Payne

Sr.

Exercise and Sport Science

Memphis, TX

Tori Musngi

UT Tyler

Sr.

Kinesiology

Rowlett, Texas

Samantha Ritz

McMurry

So.

Exercise Science, Human Performance

Rowlett, Texas

 

Men's Track and Field

Derek Gainey +

McMurry

Sr.

Mathematics Grades 8-12

Colorado City, Texas

Cody Blankenship

East Texas Baptist

Sr.

Business

Hallsville, Texas

Layne Garcia

Ozarks

Jr.

Management

Fort Worth, Texas

Joseph Parker

Sul Ross State

So.

Business Admin

Burnet, Texas

Matthew Roe

UT Tyler

Jr.

Psychology

Tyler, Texas

 

Women's Track and Field

Shantel Thomas +

McMurry

Sr.

Chemistry

Highlands, Texas

Hannah Godwin

East Texas   Baptist

Sr.

Athletic Training

Spring, Texas

Emily Olguin

Hardin-Simmons

So.

Exercise Science

Arlington, Texas

Brooklyn Schumaker

Belhaven

Jr.

Biology

Moscow, Idaho

Hannah Smith

Ozarks

So.

Accounting

Blue Eye, Mo.

Rachel Willis

UT Tyler

Jr.

Kinesiology

Hallsville, Texas

 
 

--- www.hsuathletics.com ---